A nagy vízterheléssel rendelkező helyiségek falainak, aljzatainak szigeteléséhez rendkívül fontos a megfelelő vízszigetelés kiválasztása. A kenhető vízszigetelés nagy választékban érhető el a piacon, fontos tehát tudnunk a termékek technikai jellemzőit.
Burkolás előtt elengedhetetlen a víz ellen védekezni; ha nem tesszük, a víz hatalmas károkat okozhat. Ha falba vagy padlóba jut, penészesedéshez vezethet, ha befolyik a burkolat réseibe, a burkolat felfagyhat, kirepedezhet.
A vízszigetelés kiválasztásakor fontos, hogy meghatározzuk, hogy az egyes helyeken milyen nedvesség-igénybevételre kell terveznünk a vízszigetelést. A jó minőségű vízszigetelő anyag alkalmas padlóra és falakra egyaránt.
A jó burkolás alapja a jó állapotú aljzat. Egyértelműen kijelenthetjük, hogy a burkolat élettartama függ a lapok leragasztásának minőségétől, a ragasztás technológiájától és a felhasznált anyagok minőségétől.
Burkolás előtt minden esetben meg kell vizsgálnunk az aljzatot, és az esetleges hibákat javítani kell.
Az aljzatkiegyenlítő kül- és beltéri felhasználásra is alkalmas, nagyban befolyásolja egy burkolat ragasztásának minőségét. Amikor az egyes helyiségek között a szintkülönbség 4 mm-nél nagyobb, aljzatkiegyenlítő habarccsal kell szintbe hozni.
A megfelelő ragasztó kiválasztása burkoláskor korántsem könnyű feladat. Egyáltalán nem mindegy, hogy hol használjuk, milyen méretű a lap, amivel burkolunk, kül- vagy beltérben használjuk, falat vagy padlót burkolunk.
A jelenleg forgalomban lévő ragasztókba a cementen és homokon kívül számos töltőanyagot tesznek, ezzel javítva a ragasztó fizikai tulajdonságait, növelve ezzel a ragasztók tapadóképességét, és a burkolatok mozgásából származó feszültségek elviselését. A ragasztó megnövelt tapadóképessége egyszerűbbé és könnyebbé teszi a burkolók munkáját is.
Kültéri burkoláskor a kiválasztott ragasztó flexibilis és fagyálló legyen. Ez nagyon fontos, ugyanis ha a fagyálló ragasztó nem flexibilis, a burkolat elválik a felülettől.
Beltéri burkolás esetén sem mindegy, hogy milyen ragasztó mellett döntünk, fontos az igénybevétel és a lapok mérete is.
A kisebb fali csempék vagy vékonyabb padlólapok esetében elegendő a bázis ragasztó használata. A nagyobb méretű fali csempék, nagyobb méretű padlólapok, a természetes vagy kőhatású burkolatok esetén mindenképp flexibilis ragasztót válasszunk. Flexibilis, vagyis rugalmas ragasztót kell használnunk padlófűtés esetén is, a rendszeresen fellépő hőtágulás miatt, aminek következtében elmozdulnának a lapok, emellett akkor is, ha kenhető vízszigetelésre kell burkolni.
A tökéletes tapadás érdekében nem elegendő csak a felületet bekenni
ragasztóval, a lapok hátoldalának kenésével biztosíthatjuk, hogy minden esetben létrejöjjön a megfelelő tapadás.
A vizes helyiségekbe, a konyhába, a teraszra és a medencébe vízzáró ragasztót kell használni.
Gondolhatjuk, hogy a fuga kiválasztása már sétagalopp. Ez azonban egyáltalán nem ilyen egyszerű. A fuga kiválasztásához ismernünk kell a járólap vagy csempe anyagát.
Tudnunk kell, hogy milyen anyagot fugázunk, hiszen a fuga tulajdonságait a burkolat szívóképességéhez állítják be. Hogy mekkora egy burkolat szívóképessége, azt a különböző gyártási eljárások, a burkolat anyagainak összetétele határozza meg. A burkolat lehet szívóképes, gyengén szívóképes vagy nem szívóképes.
A kerámia szívóképessége (vízfelvételi képesség) magasabb, mint 10%, ami azt jelenti, hogy szívóképes anyag. Az égetett kerámiák szívóképessége 3% alatt van, tehát ezeket a gyengén vagy egyáltalán nem szívóképes kategóriába soroljuk.
Manapság már bármilyen fugaszínt választhatunk.
Miután kiválasztottuk a megfelelő színt, a nem színes fugákhoz hasonlóan vizes helyiségekben és kültéren is használhatjuk. Alapvetően kétféle fugát különböztetünk meg: cementbázisú és műgyanta bázisú (epoxi).
A cementbázisú fuga alapanyaga a cement, amit adalékanyagokkal látnak el, pigmentekkel színeznek a kívánt szín elérése érdekében. A kész fuga porózus anyag és nem vízzáró.
A műgyanta bázisú fuga alapja a műgyanta. Ez a fuga kétkomponensű, vagyis a komponensek összekeverését követően azonnal fel kell használni. Rendkívül előnyös választás, mert a kész fuga nem porózus és vízzáró. Nem szívja magába a szennyeződéseket, könnyen tisztítható, a nagy igénybevételnek kitett helyiségekbe (konyha) kifejezetten alkalmasak.